Akumulatorki różnego typu, od litowo-jonowych, przez Ni-MH, po LiFePO4, charakteryzują się dłuższym użytkowaniem niż standardowe baterie z uwagi na możliwość ich ponownego naładowania. Jednakże z czasem one również stopniowo się zużywają, co jest naturalnym procesem, następującym nawet przy prawidłowej eksploatacji. Czy jednak istnieje szansa na przywrócenie wyeksploatowanych ogniw choć do częściowej sprawności? A jeśli tak, od czego zależy, czy poszczególne akumulatorki mogą zostać zregenerowane?

Reanimacja wyeksploatowanego akumulatorka

Wyeksploatowanie ogniwa najczęściej rozpoznajemy za sprawą krótszego czasu jego użytkowania, a więc zmniejszonej pojemności. Jest to naturalne zjawisko wynikające z procesów fizykochemicznych zachodzących wewnątrz akumulatorka, które jednak można częściowo zniwelować za pomocą regeneracji. Tę umożliwiają niektóre specjalistyczne ładowarki z funkcją reanimacji.

Po podłączeniu zużytego akumulatorka urządzenie tego typu automatycznie weryfikuje jego stan techniczny poprzez pomiar napięcia oraz rezystancji wewnętrznej, a następnie określa, czy regeneracja jest możliwa. Jeśli tak, ładowarka zaczyna w ściśle kontrolowany sposób ładować i rozładowywać ogniwo, przywracając mu pojemność możliwie najbardziej zbliżoną do fabrycznej.

Czy wszystkie zużyte ogniwa można zregenerować?

Prawidłowo przeprowadzona reanimacja ogniwa może wydłużyć jego żywotność, ale trzeba pamiętać, że nie każdy wyeksploatowany akumulatorek ma szansę zostać zregenerowany. Kluczową kwestią w tym zakresie pozostaje stopień zużycia, a dokładnie – spadek napięcia. W przypadku jego obniżenia poniżej 2,5 V przy ogniwach Li-Ion lub 0,9 V przy Ni-MH możliwość regeneracji zostaje znacząco ograniczona. Co więcej, problem z reanimacją może pojawić się również, gdy akumulatorek był zbyt długo przechowywany w stanie głębokiego rozładowania. Wówczas mogły zajść w jego wnętrzu procesy chemiczne uniemożliwiające przywrócenie mu sprawności choćby w niewielkim stopniu.

Regeneracja pojedynczego ogniwa a reanimacja pakietu

Warto pamiętać, że samodzielna regeneracja zużytego akumulatorka jest możliwa najczęściej w przypadku pojedynczych elementów. Reanimacja pakietów ogniw pozostaje bowiem znacznie bardziej wymagającym zadaniem, którego mogą podejmować się wyłącznie osoby o odpowiednich kwalifikacjach, dysponujące wyspecjalizowanymi urządzeniami przeznaczonymi do tego celu.

Chcąc zaopatrzyć się w ładowarkę do reanimacji ogniw, również warto stawiać wyłącznie na profesjonalny sprzęt, pochodzący od sprawdzonego producenta. W naszym sklepie internetowym z bateriami i akumulatorkami oferujemy więc m.in. model Xtar L4 to ładowarka z funkcją regeneracji, a przy tym zapewniamy profesjonalne doradztwo w tym zakresie. Zapraszamy do kontaktu!