Wybierając akumulator, zawsze powinniśmy zwracać uwagę na jego parametry techniczne, tak aby odpowiadały one potrzebom urządzenia, które będzie nim zasilane. Niekiedy jednak jego wymagania albo indywidualne oczekiwania użytkownika przewyższają możliwości posiadanych ogniw. W takim przypadku zakup nowego, mocniejszego akumulatorka nie zawsze jest konieczny. Niekiedy można zdecydować się na łączenie ogniw, pozwalające na osiągnięcie lepszych parametrów pracy źródła zasilania.
Metody łączenia ogniw
Łączenie akumulatorów umożliwia zsumowanie ich parametrów technicznych, a dokładnie napięcia wyjściowego lub pojemności. Jest to szczególnie użyteczne choćby w urządzeniach wymagających większej mocy zasilania albo tych, w których częstotliwość ładowania warto ograniczyć do minimum. Poprawę określonych właściwości ogniw można zaś osiągnąć zależnie od metody łączenia:
- szeregowego,
- równoległego.
W pierwszym z nich ogniwa łączone są tak, że biegun dodatni jednego połączony jest z ujemnym kolejnego. W ten sposób można zsumować ich napięcie, a tym samym zwiększyć napięcie wyjściowe całego układu. Łączenie równoległe opiera się zaś na połączeniu akumulatorków, gdzie ich bieguny dodatnie są łączone ze sobą, a ujemne ze sobą. Wówczas sumuje się pojemność całości, bez zmiany napięcia.
O czym należy pamiętać przy łączeniu akumulatorków?
Równoległe lub szeregowe łączenie akumulatorów pozwala zatem na osiągnięcie parametrów pracy układu spełniających potrzeby danego urządzenia, które ma on zasilać. Aby zadbać jednak o prawidłowe funkcjonowanie zestawu, należy przestrzegać kilku zasad – bez nich może bowiem dojść do różnic rezystancji wewnętrznej ogniw, a przez to nierównomiernego ich obciążenia przy rozładowywaniu oraz ładowaniu. Trzeba więc pamiętać o tym, by:
- akumulatory były tego samego typu,
- miały podobny stopień zużycia, wiek i poziom naładowania,
- były połączone jak najkrótszym kablem, aby ograniczyć straty energii,
- w ogniwach łączonych szeregowo należy stosować balanser odpowiedzialny za ich równomierne naładowanie,
- przy łączeniu równoległym w razie potrzeby powinno się wymieniać wszystkie ogniwa jednocześnie, by zapobiec różnicom w oporze elektrycznym.
Ogniwa wysokiej klasy do łączenia
Prawidłowo przeprowadzone łączenie akumulatorków z uwzględnieniem wymienionych wcześniej zasad pozwoli uzyskać układ o zwiększonym napięciu wyjściowym lub pojemności, a tym samym o większej efektywności pracy w wymagających urządzeniach. Łącząc ogniwa, warto jednocześnie stawiać wyłącznie na produkty sprawdzonych marek, aby dopilnować ich doskonałych parametrów oraz niezawodności działania. Propozycje takich producentów znajdziesz w sklepie online z akumulatorkami AkuAkcesoria – zapraszamy!