Popularność ogniw litowo-jonowych jest niezaprzeczalna, ale w wielu przypadkach wciąż stosuje się niklowo-metalowo-wodorkowe źródła zasilania. Sprawdzają się one przede wszystkim w urządzeniach pobierających znaczną ilość energii elektrycznej takich jak elektronarzędzia czy aparaty fotograficzne, a z myślą o zwiększeniu praktyczności i ograniczeniu kosztów coraz częściej stawia się na akumulatorki Ni-MH. Mogą one być wielokrotnie ładowane, ale ich specyficzna konstrukcja każe zadać sobie pytanie: jak długo należy je ładować?
Prawidłowe ładowanie ogniw Ni-MH kluczem do ich wydajności i żywotności
Akumulatorki Ni-MH mogą być użytkowane przez długi czas dzięki możliwości ich wielokrotnego rozładowywania i ponownego ładowania. To ostatnie musi być jednak wykonywane w sposób prawidłowy – tylko wtedy ogniwo będzie spełniać swoje zadanie niezawodnie, z maksymalną żywotnością. Trzeba bowiem pamiętać, że akumulatorki Ni-MH nie powinny być całkowicie rozładowywane, ponieważ znacząco zmniejsza to liczbę ich cykli ładowania. Jednocześnie nie należy też podłączać ich do ładowarki przy zbyt wysokim poziomie naładowania – wówczas może dojść do niekorzystnego efektu pamięci.
Czas ładowania akumulatorków Ni-MH
Poza właściwym momentem, w którym ogniwo Ni-MH powinno zostać podłączone do ładowania, aby zachować swoje parametry pracy, należy zwrócić również uwagę na czas uzupełniania energii. Zależy on przede wszystkim od natężenia prądu elektrycznego samej ładowarki – znając je, można obliczyć orientacyjną liczbę godzin, po upływie których akumulatorki powinny zostać odłączone. Przyjmuje się zatem, że pojemność ogniwa (wyrażoną w mAh) należy podzielić przez wartość natężenia (mA) – wynik tego prostego działania można uznać za przybliżoną liczbę godzin ładowania.
W kontekście ładowania ogniw Ni-MH warto też wspomnieć o często pojawiającej się zasadzie C/10. Zastosowanie jej pozwala dobrać ładowarkę o odpowiednim natężeniu prądu, a zarazem określić czas ładowania. W myśl tej zasady podzielenie pojemności akumulatorka (mAh) przez 10 daje wartość natężenia, jakie powinna zapewniać ładowarka, aby naładować ogniwo w ciągu ok. 15 godzin.
Ładowarki procesorowe do ogniw
Wszystkie wspomniane obliczenia mogą okazać się pomocne, ale często nie ma konieczności ich wykonywania. Nowoczesne ładowarki procesorowe przeznaczone do akumulatorów Ni-MH same obliczają bowiem optymalny czas ładowania, a także odpowiednie parametry prądu; po naładowaniu przerywają zaś proces lub przechodzą w tryb ładowania podtrzymującego, co zapobiega choćby niebezpiecznemu przegrzewaniu się.
Ładowarki do ogniw Ni-MH, podobnie jak same akumulatory tego typu, można znaleźć w ofercie naszego sklepu online – zachęcamy do sprawdzenia asortymentu!