Urządzenia elektryczne różnego rodzaju otaczają każdego z nas na co dzień, zarówno w domu, jak i w pracy czy przestrzeni publicznej. Od smartfonów, zegarków elektronicznych czy aparatów fotograficznych, przez specjalistyczne elektronarzędzia lub przyrządy, po zabawki dla dzieci – trudno byłoby wyobrazić sobie współczesny świat bez nich. Różnorodność urządzeń oraz ich zastosowań sprawia zaś, że równie zróżnicowane są zasilające je ogniwa, które produkuje się w odmiennych technologiach, sprawdzających się w rozmaitych warunkach.
Najpopularniejsze rodzaje akumulatorów
Bardzo wiele urządzeń, z których korzystamy, zasilanych jest za pomocą baterii lub praktyczniejszej alternatywy dla nich w postaci akumulatorków. Wśród ich najpopularniejszych typów można zaś wymienić ogniwa Li-Ion, Ni-MH, LiFePo4 oraz Ni-Cd. Warto wiedzieć, co sygnalizują te oznaczenia, a także czym różnią się poszczególne rodzaje.
- Akumulatory niklowo-kadmowe (Ni-Cd). To najstarszy rodzaj ogniw spośród wymienionych, który opiera się na zastosowaniu elektrod z zasadowego tlenku niklu(III) oraz kadmu. Ten ostatni jest jednak toksyczny, dlatego z akumulatorków kadmowych stopniowo się odchodzi. Do ich zalet należą przede wszystkim duża żywotność i niski współczynnik samorozładowania (utrata energii przez ogniwo, gdy nie jest używane), a także możliwość pracy w wysokich lub niskich temperaturach. Sprawia to, że wciąż bywają stosowane np. w elektronarzędziach; warto jednak pamiętać, że wykazują efekt pamięci, o którym wspominaliśmy w innym artykule.
- Akumulatory niklowo-metalowo-wodorkowe (Ni-MH). Zawierające toksyczne związki ogniwa kadmowe zaczęły pod koniec XX wieku ustępować miejsca modelom Ni-MH, a te szybko zyskały ogromną popularność. Cechują się większym bezpieczeństwem, a przede wszystkim znacznie przewyższają akumulatorki Ni-CD pod względem pojemności i mają krótszy czas samorozładowania. Efekt pamięci również jest znacznie mniejszy, ale Ni-MH mają też mniejszą liczbę cykli ładowania.
- Akumulatory litowo-jonowe (Li-Ion). Choć ogniwa Ni-MH zdobyły dużą popularność, to właśnie modele Li-Ion są obecnie najczęściej spotykane na co dzień. Służą bowiem do zasilania większości wykorzystywanych przez nas urządzeń jak telefony, aparaty, zegarki lub sprzęty kuchenne. Zbudowane z 2 elektrod zanurzonych w elektrolicie zawierającym sole litowe, wykazują one niski współczynnik samorozładowania przy bardzo dużej liczbie cykli ładowania oraz znacznej pojemności mimo niewielkich rozmiarów samego akumulatora. Li-Ion nie mają też efektu pamięci i można je szybko ładować.
- Akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe (LiFePo4). Stanowią one odmianę ogniw litowych, w której elektrolit ma formę pasty polimerowej, a nie cieczy. Wykazują podobne właściwości do modeli Li-Ion, osiągają jednak większą liczbę cykli ładowania i znacznie lepiej radzą sobie w pracy w trudniejszych warunkach termicznych albo narażone np. na wstrząsy. Jednocześnie są droższe w zakupie.
Różne rodzaje akumulatorów nadają się do odmiennych zastosowań, dlatego wybór odpowiedniego modelu powinien być poprzedzony dokładnym zapoznaniem się z parametram dlatego polecamy zapoznać się z artykułem na temat jak wybrać odpowiedni akumulator - opis parametrów, a w razie potrzeby – kontaktem z doradcą, takim jak eksperci ze sklepu online AkuAkcesoria. Zapraszamy!